6 klascikých hier, ktoré zaručene zabavia aj dnešné deti.
V tomto článku si pripomenieme hry, ktoré ste možno aj Vy ako deti hrávali. Sú to staré klasiky, ktoré však nestratili punc. Bavilo sa s nimi už niekoľko generácií a verte, že i tá dnešná sa bude.
Všetky spomenuté hry sú vhodné ak organizujete záhradnú párty, oslavujete niekde vonku alebo ste len jednoducho na ihrisku, či v parku. Čo sa týka veku, myslím že sa s ľahkosťou dajú .
Ktoré to teda sú? Poďme sa na ne pozrieť.
Slepá baba
Počet hráčov: min. 3 – neobmedzene
Vhodné pre vek: 4+
Toto je vynikajúca pohybová aktivita, pri ktorej si deti užijú kopu zábavy. Výhodou je, že do hry sa zapájajú všetci naraz, a okrem toho nepotrebujete žiadne špeciálne pomôcky. Postačí pripraviť šatku či šál a hra môže začať.
Ako na hru:
Deti si zvolia jedného hráča, ktorý bude slepou babou. Úlohou slepej baby je chytiť hociktorého hráča a následne uhádnuť koho chytila. Ak uhádne, chytený hráč sa stáva slepou babou. Hra začína tak, že slepej babe zaviažu oči aby nevidela, rozostavia sa do kruhu okolo nej a začnú ju na mieste točiť. Popri tom odriekajú nasledovné:
Deti: Slepá baba na čom stojíš?
Slepá baba: Na klátiku
Deti: Čo máš pod ním?
Slepá baba: Kašu s mliekom.
Deti: Akú chceš?
Slepá baba: Zvolí si z nasledujúcich možností – štípanú, trhanú, tlieskanú, dupanú či tichú
Pri štípanej deti jemne slepú babu štipkajú, pri trhanej jemne ťahajú za oblečenie, pri tlieskanej nahlas tlieskajú, pri dupanej dupú a pri tichej sú potichu.
Inak priznávam, že často krát deti začiatok riekanky ignorujú a prejdú rovno k veci a hneď sa slepej baby pýtajú akú chce. Nič to ale nemení na tom, že hra je naozaj zábavná. Pre deti je ešte zábavnejšia ak sa do nej pridajú aj dospeláci, tak neváhajte im ukázať, že aj vo vás je stále kus dieťaťa ?
Lyžičky, vidličky, nože
Počet hráčov: min. 3 – neobmedzene
Vhodné pre vek: 4+
Ďalšia herná klasika. Je možné, že ju poznáte pod iným názvom ako napríklad „Cukor, káva, limonáda“ alebo „Čierny Peter“ Rovnako, ako pri slepej babe, ide o pohybovku ku ktorej opäť nepotrebujete žiadne pomôcky. Postačí Vám hŕba detí.
Ako na hru:
Deti si spomedzi seba vyberú jedného hráča, ktorý bude stáť v cieli, niekoľko metrov od nich. Vzdialenosť si určíme aj podľa vekovej kategórie detí. Ostatní hráči sa cez danú vzdialenosť musia čo najrýchlejšie dostať do cieľa. Nebude to však úplne jednoduché.
Hráč, ktorý je v cieli sa začne pomaly so zavretými očami točiť na mieste, a popritom nahlas hovoriť slová „Lyžičky, vidličky, nože“, „Cukor, káva, limonáda, čaj, rum, bum“ alebo „Čierny Peter raz, dva, tri“. Záleží aký variant si zvolíte. Čas odriekania je čas, kedy sa ostatní hráči môžu rozbehnúť smerom k nemu.
V momente, kedy hráč povie posledné slovo a zastaví sa, nesmú sa hráči hýbať a musia zastať ako sochy. Ak niekto nestihne včas zastaviť alebo sa pohne, ide späť na začiatok dráhy. Hráč, ktorý prvý dobehne do cieľa sa vymieňa s hráčom, ktorý tam bol.
Ak chceme hru trošku sťažiť môže si hráč, ktorý stojí v cieli, sochy upravovať. Stačí ak im napríklad povie: „Zdvihni pravú nohu“, „Daj si ruky za chrbát“…atď. Sochy ho musia poslúchnuť a štartovať ďalej z určenej pozície Túto „škodoradostnú“ časť hry majú zvyčajne deti najradšej ?
Ide Pešek okolo
Počet hráčov: min. 6 – neobmedzene
Vhodné pre vek: 4+
Ide Pešek okolo, nedívaj sa neho! Kto sa naňho kukne, toho Pešek buchne! Kto by si nepamätal túto riekanku. Super, pohybová hra.
Ako na hru:
Deti posadíme do kruhu. Zvolíme jedného hráča, ktorý bude Peškom. Ten následne kráča okolo detí a odrieka spomínanú riekanku. Pri poslednej slabike Pešek „buchne“ najbližšie dieťa. To musí rýchlo vstať a utekať za Peškom. Ak si Pešek stihne sadnúť na jeho miesto skôr ako ho chytí, stáva sa dieťa Peškom. Ak však Pešek prázdne miesto nestihne obsadiť, opakuje hru od znovu. Obaja hráči musia bežať v jednom smere okolo detí.
Farba na Dunaji
Počet hráčov: 1 – neobmedzene
Vhodné pre vek: 3+
Toto je veľmi jednoduchá hra, ktorú môžete hrať kľudne aj s jedným dieťaťom. Zvládnu ju už maličké deti. Hrať sa dá v podstate takmer kdekoľvek. Je jedno či ste doma, alebo vonku.
Ako na hru:
Jedna osoba hovorí: Plávala rybička po Dunaji, a stratila farbu (doplníte ľubovoľnú farbu) Úlohou detí je čo najrýchlejšie v okolí danú farbu nájsť a chytiť sa jej. Ak hráte hru s viacerými (staršími) deťmi môžete hrať na vypadávanie. Čiže kto posledný pribehne k danej farbe vypadáva.
Vybíjaná podľa mena
Počet hráčov: 3 – neobmedzene
Vhodné pre vek: 6+
Vybíjaná je tak povediac stará klasika. Okrem klasickej vybíjanej si však s deťmi môžete zahrať aj vybíjanú trochu inak.
Ako na hru:
Hra sa hrá tak, že deti sa postavia do kruhu, a jeden hráč s loptou stojí v strede. Hráč, ktorý ma loptu, ju vyhodí hore nad seba a zároveň zakričí meno jedného z detí. To dieťa, ktorého meno bolo zakričané sa musí snažiť čo najrýchlejšie loptu chytiť. Ostatné deti sa zatiaľ snažia utiecť čo najďalej. Keď už hráč loptu chytí, hlasno zakričí STOP. V tom okamihu musia všetci ostatní hráči zastaviť na mieste kde práve sú.
Teraz si hráč, ktorý ma loptu, vyberie do koho sa pokúsi trafiť. Aby nebol príliš ďaleko, je povolené urobiť 3 veľké kroky/skoky smerom k hráčovi, ktorého sa pokúsi trafiť. Hráči pri vybíjaní musia stáť ako sochy, neuhýbajú sa ako pri klasickej vypíjanej. Ak sa mu podarí hráča trafiť, ten vypadáva. Hráč, ktorý vybíjal teraz vyhadzuje loptu.
Ak nechcete hrať na vypadávanie môžete si zvoliť iný spôsob. Napríklad hrať na body – za každého trafeného hráča získa bod, a kto nazbiera určitý počet bodov ako prvý je víťaz. Je to na Vašej fantázii.
Skákanie gumy
Počet hráčov: min. 3 (aj keď niekedy stačí 1 + 2 stoličky)
Vhodné pre vek: 4+
Gumu na skákanie si snáď pamätáme všetci. Hodiny preskákané vonku či v škole cez prestávku. Verte, že skákanie gumy baví deti aj dnes! Len ich to treba naučiť ? Možno sa čudujete, že som dala takú nízku vekovú hranicu, no s gumou sa dajú hrať hry, ktoré zvládnu aj tak malé deti.
Ako na hru:
Cik-cak-bum
Pre menšie deti od tých 4 rokov je perfektná hra Cik-cak-bum. Je však možné, že ju poznáte pod iným názvom. V princípe ide o to, že dvaja hráči držia gumu prekríženú v rukách a na pokrik „cik-cak-bum“ ju akoby zamotajú – s tým, že môžu ju pridŕžať i nohami. Ostatní hráči musia preliezť cez gumu z jednej strany na druhú, tak aby sa gumy nedotkli. Je to akoby preliezanie cez pavučinku alebo pre malých chlapcov cez laserovú sieť :-D. Neviem či ste pochopili čo som napísala, každopádne podrobnejší návod ako na túto hru nájdete TU
Ostatné tipy ako skákať gumu a aké iné hry s ňou si zahrať nájdete TU