Naša Minecraft detská oslava

Keď môj syn dovŕšil 7 rokov veľmi si želal narodeninovú oslavu. Mal k tomu dve želania. Pozvať si svojich kamarátov a aby sa oslava niesla v štýle Minecraft.

“Majnkraft sem, majnkraft tam”

V podstate ma to ani neprekvapilo. Už dlhšiu dobu sme doma stále počúvali „majnkraft sem a majnkraft tam“. Raz darmo, školská davová psychóza proste zaúradovala. Minecraft sa nám vkradol do domácnosti a to aj napriek tomu, že doma v PC či tablete ho syn nikdy nehral.

„Mami, vieš čo dokáže Creeper?“ „Woow ten Enderman je pecka!“ … Steve, Sliz, Zombie, Enderdragon a mnoho ďalších. Haha…strácate sa? Aj ja som sa strácala. Jediné v čom si sa však pri tejto hre bola istá bolo, že v nej je veľa, ale že skutočne veľa malých štvorčekov. 

Teraz ale vážne. Čo to teda ten Minecraft je? Ide o legendárnu počítačovú hru, ktorá je v obľube už od roku 2011. Hrať sa dá viacero typov. Každopádne hlavnou úlohou hráča je prežiť. Prežije tak, že buduje svoj príbytok, loví zver, zbiera rôzne nerastné suroviny či pestuje rastliny. A sem tam aj bojuje s „príšerami“. Tie patria u detí asi medzi najobľúbenejšie postavičky.  Creeper-a či Enderman-a pozná hádam každé dieťa, ktoré prišlo s touto hrou aj do minimálneho kontaktu.

Výzvy mám rada!

Nuž priznávam, bola to výzva. Ale ja mám výzvy rada.  Tak som sa pustila do spoznávania hry. Hodiny som strávila prezeraním postáv, príšer, úloh, princípov. Rovnako tak som rozmýšľala ako to celé pripraviť tak, aby sa decká zabavili. A to vonku, v prírode a bez počítača.

Moja predstava bola, ako si krásne všetko v kľude v priebehu 4 týždňov pripravím. Vymyslím program, hru, navrhnem občerstvenie, zoženiem darčeky pre pozvaných hostí atď. Ale čo Vám poviem. Ako sa vraví  „Obuvníkove deti chodia bosé“. A tak i ja, napriek tomu že som pre Vás pripravila skvelú pomôcku na organizovanie osláv bez stresu, som finišovala veci samozrejme ešte poslednú noc pred oslavou.

Dôležité ale je, že sa všetko podarilo. Torta bola objednaná, výzdoba pripravená a program vymyslený. A teda dnes už s úľavou môžem povedať, že deti sa bavili. Takže ak aj vy máte doma malého Mincerafťáka alebo Minecrafťáčku a chystáte im oslavu môžete sa inšpirovať .

Začíname, poďme oslavovať.

My sme oslavovali vonku v prírode, tak bol k tomu prispôsobený aj samotný program. Myslím však, že po malých úpravách sa tieto aktivity dajú robiť aj v interiéri. Minimálne naša “bojovka” určite áno.

Na začiatku, kým poprichádzali všetci hostia sme si zahrali sochy. Aby hra bola aspoň trochu tematická, tancovali deti na Minecraft hudbu. Rôzne Minecraft pesničky nájdete na Youtube.

Keď postupne všetci poprichádzali, a boli „vytancovaní“ do sýta, prišiel hlavný programMinecrafťácka bojovka. Je to moja vlastná autorská hra. Celá bola samozrejme rozvrhnutá tak, aby bola v téme Minecraft.

Úlohou detí bolo pomocou poschovávaných indícií dostať sa až k ukrytému pokladu. V hre je desať indícií (úloh), ktoré boli rôzne poschovávané po okolí. K samotným indíciám sa deti vždy dostali ich postupným lúštením. Úloh bolo 10, detí 9. A tak to vyšlo tak, že každé dieťa postupne riešilo jednu úlohu. Samozrejme, že ak nevedeli tak si navzájom pomáhali.

Pri hre si deti trochu potrápili hlávky, pobehali a čo ma najviac potešilo, pekne spolupracovaliV úlohách sa striedali rôzne bludiská, recepty či tajná šifra. Nakoniec sa im podarilo nájsť ukrytý poklad. Do neho som okrem malej odmeny pre každého ukryla aj ďalšie veci, ktoré boli súčasťou programu. Čo ich tam čakalo? Suroviny potrebné na výrobu slizu a TNT!

Aj jesť a piť treba!

Po úspešnej pátračke prišiel čas na občerstvenie. Priznám sa, že to sme po skúsenostiach poňali minimalisticky. Čo som tak stihla zaregistrovať na rôznych detských oslavách deti väčšinou nejedia.  Nemajú čas! Skôr siahnu po rôznych tyčinkách, lupienkoch či nakrájanom ovocí. V tomto duchu sa to nieslo aj u nás.

Keď sa deti posilnili maškrtami, išli si vyrobiť každý svoj vlastný sliz. Ako som už spomínala, všetky suroviny na výrobu mali v poklade, ktorý našli. Ak by ste sa chceli inšpirovať tak receptov na výrobu slizu nájdete na webe niekoľko. My sme vyrábali sliz podľa tohto:

Potrebujete:

Lepidlo Herkules (disperzné lepidlo) – je to taká klasika v žltom obale. Priznám sa, že som ho nevedela zohnať v žiadnom papiernictve. Nakoniec som ho kúpila v predajni Hornbach. Tak treba sa poobzerať v takýchto hobby obchodoch
Tekuté mydlo
Sódu bikarbónu (Jedlú sódu)
Potravinárske farbivo (nemusí byť)
Misky a lekárske špachtle na miešanie (alebo plastové lyžičky)

Ako na to:

Každému dieťaťu som do misky naliala lepidlo. Následne si deti pridali po trochu tekutého mydla a kto chcel tak i potravinárske farbivo. Zmes premiešali. Potom pomaly prisypali trochu jedlej sódy a miešali. Behom chvíľky sa hmota zmenila na čudné, naťahovacie, slizové dačo 

Musím povedať, že pri tejto aktivite deti celkom dlho vydržali,  zahrali sa a užili si srandu. Recept som našla na internete a originál video si môžete pozrieť TU.

Trochu voľnosti nikomu nezaškodí!

Potom ako sa deti pohrali so slizom prišiel na rad tzv. voľný program. Aj na oslave treba nechať deťom trochu voľného času a neorganizovať ich.  Ja som pre deti pripravila lopty, gumy na skákanie a bublifuky. Všetci si tak našli svoju zábavku. Chvíľku hrali vybíjanú, cik-cak-bum s gumou alebo len tak pobehovali a naháňali sa.

Zlatý klinec pre oslávenca.

Potom prišiel čas na zlatý klinec (minimálne pre malého oslávenca)! Torta! A v neposlednom rade darčeky. Môj úmysel s neotváraním darčekov priamo na oslave sa nestretol s pochopením malého oslávenca, ale tak čo už  Darčeky sa pootvárali a niektoré rovno na oslave otestovali. Potom sme deťom na pamiatku ešte porobili spoločné fotky, aby mali na čo spomínať.  Vyrobila som aj tématické foto doplnky

A rozprávky je koniec.

Tesne pred koncom oslavy sme ešte vyrábali TNT. Rovnako ako ingrediencie na sliz aj tieto boli súčasťou pokladu. O čo išlo? Starý trik s coca-colou a mentos cukríkmiDeti sa podelili do dvojíc a každá dvojica dostala jednu fľašu Coca-coly light (pozor je lepši light ako originál) a polovičku balíka Mentos cukríkov. Potom ako sa do coly nahádzali cukríky, nápoj zreagoval a „vybuchol“ – vystrekol prúdom hore! Tento pokus sa u detí stretol s veľmi pozitívnym ohlasom.

Uf a tu je koniec. Takmer 3 týždne príprav a po 3 hodinách bolo po všetkom. Bola som uťahaná akoby som poorala obrovské pole. Avšak ten pocit, že syn a aj jeho hostia si oslavu užili, mi bol zadosťučinením. Už teraz som zvedavá čo ma čaká o rok. 

Páčil sa ti článok?

Zdieľaj ho s kamošmi!